בשנתיים האחרונות, אנו שומעים יותר ויותר אנשים שמעבירים את תשתיות המחשוב שלהם לענני תקשורת בינלאומיים או פרטיים. במאמר זה ננסה להסביר מהו מחשוב ענן ומה מייחד תשתיות אחסון מבוססות וירטואליזציה.

מחשוב ענן למעשה לוקח מספר רב של שרתים, מסוגים שונים, יחד עם מערכי אחסון מידע (storage) ומחלק את המשאבים בין הלקוחות באופן דינאמי ואלסטי, על ידי מערכות בילינג המסוגלות לאפשר צריכת מחשוב עד לרזולוציה של שעה אחת. בשיטה הזו, בעלי האתרים או האפליקציות יכולים ליצור מצב בו הם מגדילים ומקטינים יחידות מחשוב ענן וירטואליות לפי הצורך, לפעמים אף בצורה אוטומטית.

כיצד התשתיות הללו עוזרות לאחסון אתרים, כגון אתרי וורדפרס, ג'ומלה וכו?

שאלה מצוינת. מערכי המחשוב מבוסס ענן מעניקות יתירות, שרידות ומהירות לאפליקציות הזללניות מבוססות קוד פתוח, במיוחד הכבדות יותר כמו דרופל
ומג'נטו. לקוחות יכולים לבנות אתרים על מערכי מחשוב חזקים (בד"כ מחשבי וירטואליזציה גדולים ואיכותיים במיוחד) ולשלם רק על מה שהם צורכים בפועל.

מחשוב ענן

מה שונה בין שרת פיזי רגיל ליחידת מחשוב ענן?

מבחינת הלקוח ומנהל השרת לא הרבה. פרט לכמה דברים שלא קיימים בוירטואליזצה כמו תמיכה בהתקנים מסוימים שרת וירטואלי מתנהג לגמרי כמו שרת אמיתי. צריך לעדכן אותו, לנהל אותו ולטפל בו כמו בכל שרת אחר. מה ששונה זו התשתית. במידה ומכונה פיזית נופלת, מחשב מבוסס ענן ימשיך לעבוד מחומרה זמינה אחרת כמעט ללא הפרעה בשירות. כמו כן, מכיוון שמשאבי המחשב גדולים, ניתן לשדרג את יחידת הענן כמעט באופן מיידי אם פתאום יש כמות גולשים גדולה מהרגיל, האתר עובר התקפה או מסע פרסום בחגים.

איפה מומלץ לאחסן שרתים מבוססי ענן בישראל?

חברת SweetHome מפעילה מערך מחשוב ענן על גבי שרתי IBM וטכנולוגיה מבית VMware, החברה המובילה בוירטואליזציה ותשתיות ענן בעולם כיום. סוויטהום מציעה יחידות ענן עם מערכות הפעלה לינוקס וחלונות, מבחר שרותים משלימים, שרותי סיסטם, גיבויים ואבטחת מידע.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך: