עומדים לעלות אתר וורדפרס חדש לרשת? העליתם אתר וורדפרס לרשת לאחרונה? רבים עושים את זה לבד מתוך מחשבה שוורדפרס היא מערכת חינמית. הבעיה שרק המערכת חינמית אבל כל העבודה מסביב עד להעלאת האתר כמו גם טיפול באתר כאשר הוא באוויר דורשת ידע, הבנה, הסתכלות על כל האלמנטים שמסביב ואיך הם ישפיעו על האתר גם בעתיד. אני ממליץ לכם לעשות את זה כמו שצריך.

הכנתי לכם 21 פעולות שצריך לעשות על מנת לקבל נוכחות מינימאלי ברשת ולהעלות את האתר בביטחה. לנוחיותכם חילקתי את הסעיפים לפי נושאים.

בניית אתר וורדפרס

פעולות הקשורות לסטטיסטיקה, מעקב ופרסום בעת בניית אתר וורדפרס

פתיחת חשבון בגוגל והתקנת קוד גוגל אנליטיקס (1) שיאפשר לנו לקבל סטטיסטיקות על תנועת הגולשים באתר. גם אם אתם לא מבינים בזה או לא מתכוונים לנתח את התנועה של הגולשים עם עליית האתר חשוב להתקין את זה על מנת שהסטטיסטיקות יתחילו להצטבר ויהיו זמינות כאשר נרצה אותן.

זה מביא אותנו לכלי השני שצריך לעשות והוא פתיחת חשבון והתקנת גוגל וובמסטר או בעברית כלי מנהל האתרים של גוגל (2). הכלי מאפשר לנו ביצוע מספר פעולות חשובות כגון לשלוח לגוגל מפת אתר בפורמט xml (3) של כתובות האתר ולוודא סריקה של קבצי האתר על ידי גוגל. כמו כן, על ידי כלי זה נוכל לקבל התראות לגבי בעיות בסריקת האתר, ביטויי חיפוש ועוד פעולות קצת יותר מורכבות שלא אכנס אליהן כאן.

בשלב הבא נפתח חשבון בגוגל אדוורדס ונתקין קוד מעקב אחר הגולשים באתר, בשפה מקצועית יותר – נטמיע קוד רימרקטינג (4) או שיווק מחדש. התקנת הקוד מתוך המערכת אינה בתשלום. נרצה לעשות זאת על מנת שנוכל לבנות רשימת תיוג של כל המבקרים אצלנו באתר (או חלקם לפי נושאים או סגמנטים אחרים) וזאת על מנת שכאשר נרצה ונהיה מוכנים לכך, נוכל לפרסם ללקוחות הפוטנציאליים שכבר ביקרו בעבר באתר שלנו, מכירים אותנו ואת השירות / מוצר שאנחנו מציעים. בנוסף, נטמיע קוד רימרקטינג של פייסבוק (5)

פעולות בנושא קידום אתרים ורשתות חברתיות

התקנת תוסף seo ומילוי כל השדות title ו-description (6) בהתאם לכללי ה-on-site seo, קינפוג של התוסף עבור הרשתות החברתיות (7) כלומר תקבעו אתם מה הגולשים יקבלו כאשר משתפים את התוכן שלכם ברשתות החברתיות – טקסט ותמונה. בעידן של היום, כאשר כל תוכן כמעט עולה גם לרשתות החברתיות זה חשוב מאוד.

בנוסף, נדאג להתקנת תוסף רשתות חברתיות (8) על מנת שבכל דף באתר שלנו הגולשים יוכלו בקלות לשתף את התוכן. התקנת קובית לייקים (9), כדי שיוכלו להצטרף בקלות גם לדף העסקי שלנו, בדיקה שסריקת מנועי החיפוש מאופשרת (10) והאתר לא סגור בטעות לסריקת מנועי חיפוש וכדאי לוודא כתובת אתר אחידה ומקונפגת עם www (11).  

פעולות בנושא אבטחה ומניעת פריצות

משום שוורדפרס היא תוכנה הכתובה בקוד פתוח, כולם מכירים אותה, גם האקרים כמובן. לא אחת פונים אליי לקוחות שהאתר שלהם נפרץ והוחרב.

ובכן, לא ניתן למנוע לחלוטין פריצה לאתר וורדפרס אך יש מספר פעולות במספר תחומים שכדאי לעשות על מנת למזער נזקים. בגדול, מבחינתי כל קוד באתר שאינו בשימוש באופן שוטף להפעלת האתר – יש למחוק אותו ולכן נבצע מחיקת כל ערכות העיצוב שאינן בשימוש (12), כמו כן מחיקת כל התוספים שאינם בשימוש (13) ועושה deactivate לתוספים שלא בשימוש תמידי (14), אצלי מופעל הרבה פעמים admin in English כי יש לי מתכנת דובר אנגלית.

לגבי גיבוי של המערכת ישנם מספר דברים שצריך לעשות. התקנת תוכנת גיבוי (15) היא בגדר חובה ויש לבצע זאת גם לבסיס הנתונים וגם לקבצי האתר. כמו כן תוודאו עם חברת האחסון שהיא מגבה את הקבצים ובסיס הנתונים. ממליץ לכם על חברה עם שירות מצוין – כאן בדיוק הוא נמדד. ביום שפורצים לכם את האתר ואולי תצטרכו שחזור.

בנוסף, מבחינת אבטחה אני ממליץ להתקין תוסף לאבטחה כגון אנטי וירוס (16) שיתריע על ניסיונות פריצה ויחסום את הגורם המנסה לפרוץ.

חלק מהפריצות מתבצעות דרך כניסה למערכת הניהול. לכן אני ממליץ על שינוי כתובת הכניסה למערכת הניהול (17). כל משתמש וורדפרס בכל רמה בסיסית יודע שכתובת מערכת הניהול היא wp-admin ולכן כדאי לשנות אותה. וכמובן שינוי סיסמאות וורדפרס (18). לא לבחור בשם משתמש admin ולא לכלול את אותיות שם המשתמש בסיסמא.
ובסוף – סגירת כל הקבצים לכתיבה, כולל לא לאפשר התקנת תוספים לאתר (19).

פעולות בנושא מיתוג ונושאים כלליים

הוספת favicon (20) יתרום במיתוג האתר שלכם (ניתן כמעת בכל ערכת עיצוב) כאשר גולשים ישמרו אותו במועדפים / בדסקטופ בטלפון הסלולארי, בדיקת טפסים (21) לפני שהאתר עולה לאוויר לראות שהלידים מגיעים ליעדם…

במאמרים הבאים אסרוק יותר לעומק נושאים שנידונו בכתבה זו.

 

נכתב על ידי דרור מגל, מייסד איי ווב ומומחה לבניית אתרים בוורדפרס

לקוחות ממליצים - איי ווב הקמת אתרים לעסקים

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

מבצע קיץ 2011 לעסקים – הקמת אתר מושלם לעסק שלך!

רוצה לפרסם אתר במנועי חיפוש? פירסום האתר העיסקי במנועי החיפוש הוא תהליך המחייב ידע מקצוע רחב. ישנם מספר פרמטרים לפירסום האתר המחייבים טיפול מקצועי ולאורך זמן.

Call Now Button